County Contacts

County Team

County Commissioner Richard Williams Email
Deputy County Commissioner (Events & Activities) Stuart Walton Email
Deputy County Commissioner (Adult Supprt) Alison Oakley Email
Deputy County Commissioner (Marketing & Communications)
Geoff Vanderplank Email
County Youth Commissioner Charlotte McBrayne  Email
Assistant County Commissioner Special Needs
Chris Alleeson
Email
Assistant County Commissioners Programme

Martin Raby

Phil Power

Email

Email

Assistant County Commissioner Top Awards
Maxcine Hill Beattie
Email
Assistant County Commissioner International Keyur Patel  Email
Assistant County Commissioner Diversity Peter Smallwood  
County Scout Active Support Manager
Jackie Willis
Email
County Training Manager
Mark Spiller
Email
County Commissioner's Support Manager Paul Spencer Email
Regional Development Officer Steve Cullis

District Commissioners

City of Westminster Phil Green Email
Ealing & Hanwell Howard Branley
Email
Greenford & District Cathy Muxlow
Email
Harrow & Wealdstone Tom Westwood
Email
Hayes & Harlington David Browning
Email
Pinner & Headstone
Paul Harris
Email
Ruislip Eastcote Northwood Stephen Plume
Email
Stanmore & District Stuart Hogge

Email

Thameside Grand Union Colin Porter Email
Uxbridge & District Shaun Fox
Email
West London
Revd Lee Clark
Email
Willesden Maxcine Hill Beattie

Email

Activities

Assistant County Commissioner (Activities) Refer to Richard Williams  
Archery Activities Adviser Simeon Keenan Email
Water Activities Adviser Chris Kershaw Email
Duke of Edinburgh Award Adviser see D of E page
 
Assistant County Treasurer (Activities and Special Events) Leon Mielewczyk Email
     

International

Assistant County Commissioner International Keyur Patel
Email
International Visits Advisor refer to Keyur Patel
Email
County Advisor (International) Rex Smith Email
Port Liaison Officer (Heathrow) Rex Smith Email

Adult Support

County Training Manager
Mark Spiller
Email
County Training Administrator
Keith Brown
Email
Safeguarding Awareness & Safety Training Co-ordinator

Alison Oakley

Email
First Aid Training Co-ordinator

Dawn Sheppard

Email
Local Training Manager: City of Westminster Mike Whittick Email
Local Training Manager: Ealing & Hanwell Jenny Foxwell Email
Local Training Manager: Greenford & District Tracey Miller
Email
Local Training Manager: Harrow & Wealdstone Tom Westwood
Email
Local Training Administrators: Hayes & Harlington Chris Alleeson Email
Sue Browning Email
Local Training Manager: Pinner & Headstone Chris Kershaw Email
Local Training Manager: Ruislip Eastcote Northwood Alison Judd Email
Local Training Administrator: Stanmore & District Linda Brown Email
Local Training Manager: Thameside Grand Union Trevor Golder Email
Local Training Manager: Uxbridge & District Andi Childs Email
Local Training Manager: West London Jeanne Sheppard Email
Local Training Manager: Willesden
Theresa Mills
Email
Special Needs Team Co-ordinator  Chris Alleeson Email
     
Care & Safety Co-ordinator
Contact County Chairman

Jack Petchey Co-ordinator
Jan Vanderplank
Email

County Executive Committee (link to page)

County Chairman Chad Lake
Email
County Commissioner
Richard Williams
Email
County Secretary Karen Tempest
Email
County Treasurer David Carlen Email

Elected Members

 

 

 

 

Leon Mielewcyk

Phil Power

Aslam Bakarally

David Browning

Stephen Plume

 

Nominated Members

 

 

 

John Arnold

Satyadeep Singh Gujral

Debra Griffiths

Alexandra Taylor-Brown

 
Coopted Member Tony Groves  
COUNTY ADMINISTRATION    
County Administrator (based at PACCAR) Karen Tempest Email
County Book Keeper (based at PACCAR)
Jan Vanderplank Email

Media

County Media Development Manager

Simrit Kudhail

Email
County Website Manager Bob May Email

PACCAR Scout Camp

PACCAR Scout Camp Manager Refer to John Arnold
 
PACCAR Scout Camp Chairman John Arnold Email
PACCAR Board Member (Development) Mike Harrison  
PACCAR Board Member (Finance) Robert Moore  
PACCAR Board Member (Sales and Marketing) Cliff Brooke
Email
PACCAR Board Member (Health and Safety) Les Stone Email
PACCAR Board Secretary Tony Groves
Email


 

London Region

Regional Commissioner Terry Kingham

Email

Regional Development Manager Mrs Debbie Evans
Email
Regional Development Officer for GLMW Steve Cullis
 
Regional Development Officer Charlotte Spear
Email